
Tuote ei saatavilla
Nooan kompassi
Lisää tuote omalle toivelistallesi ja saat halutessasi ilmoituksen sähköpostiisi, kun tuotetta tulee saataville Antikvaariin!
Haetaan tuotteita...
Teosta "Nooan kompassi" ei välttämättä ole tällä hetkellä saatavilla Antikvaarista tai teoslistamme on vielä puutteellinen. Katsothan samankaltaiset tuotteet sekä alempaa löytyvät tuote-ehdotuksemme teokseen liittyen. Voit myös lisätä tämän teoksen toivelistallesi ja saat halutessasi ilmoituksen sähköpostiisi, kun tuotteita tulee saataville.
Samankaltaiset tuotteet
Haetaan...
Tiedot
Kustantaja/julkaisija
Otava
Sidosasu
Nidottu
ISBN
9511252399
9789511252399
Tuoteryhmät
Ei tiedossa
Kieli
suomi
Muut tekijät
Alkuperäinen nimi
-
Kirjasarja
Seven
Esittely
Hiljainen ja muiden tahtoon alistuva Liam joutuu ennenaikaiselle eläkkeelle luokanopettajan virastaan. Huonontuneen rahatilanteen pakottamana hän muuttaa pienempään asuntoon, mutta joutuu heti ensimmäisenä yönä murtovarkaan mukiloimaksi. Aivotärähdyksen saanut Liam ei muista yön tapahtumista mitään. Hän saa kuitenkin avuntarjouksen neurologin vastaanotolla tapaamaltaan nuorelta naiselta. Eunice antaa yllättävän sytykkeen Liamin hiipuneeseen elämään. Samalla Liam joutuu pohtimaan suhdettaan menneisyydessä tekemiinsä valintoihin. Baltimoressa asuva Anne Tyler (s. 1941) on saanut lukuisia arvostettuja kirjallisuuspalkintoja ja sulattanut lämpimillä ja älykkäillä romaaneillaan myös suomalaislukijoiden sydämet. Alkuteos Noah's compass.
Aiheet
Pennywell, Liam,
fikt.
psykologiset romaanit
minäkuva
miehet
identiteetti
etsintä
eläkkeelle siirtyminen
opettajat
vanheneminen
kriisit
elämänhallinta
ahdistus
muistinmenetys
elämänmuutokset
mahdollisuudet
rakkaussuhde
ikäero
valinta
tulevaisuus
perhesuhteet
vanhempi-lapsisuhde
isät
tyttäret
eläkeläiset
eronneet
entiset kumppanit
kaupungit
Yhdysvallat
Baltimore
2000-luku