Tietoa kauppiaasta
Antikvaarinen Kirjakauppa Tessi sijaitsee Espoossa, Tapiolan puutarhakaupungin vanhassa keskustassa, Mäntytornin kivijalassa. Myymälämme on Tapiolan vanhin myymälätila ja kirjoja täällä on myyty jo keväästä 1954. Antikvaarinen kirjakauppa myymälä on ollut 1970-luvulta lähtien ja nykyisenä perheyrityksenä tällä nimellä vuodesta 2011.
Kuntoluokituksesta
Käytettyjen kirjojen ja sarjakuvien kunnon arvioinnissa noudatamme seuraavia, alalla yleisesti käytettyjä kuntoluokituksia K1-K5. Kunnon arvioiminen on aina subjektiivista, mutta pyrimme parhaamme mukaan antamaan mahdollisimman oikean ja objektiivisen tiedon kunkin kohteen kunnosta.
K5 UUSI, uutta vastaava käytetty kirja
K4 ERINOMAINEN, vain vähäistä kulumista nähtävissä
K3 HYVÄ, luettu kappale, selviä jälkiä lukemisesta
K2 TYYDYTTÄVÄ, voimakkaita jälkiä lukemisesta ja kulumisesta
K1 HEIKKO, huonokuntoinen, rikkinäinen, kulunut, kuitenkin kokonainen kappale
Kauppiaan uusimmat tuotteet
Katso lisääAsiakaspalautteet
Kauppiaalle Antikvaarinen Kirjakauppa Tessi on annettu 6 palautetta tilauksista. Palautteiden keskiarvo on 4.6/5.
Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palautteet
Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 11/6/2024
-Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 5/14/2024
-Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 5/5/2024
-Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 1/9/2024
-Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 8/24/2023
Kirja toimitettiin kirjeenä, joten siinä ei ollut seurantaa. Tilaus muistaakseni 7.8., postitus kauppiaan mukaan 8.8. ja kirja tuli perille 24.8. eli toimitus kesti aivan liian pitkään. Postin tulostaman tarran mukaan se oli kuitenkin lajiteltu 15.8. ja paketin sisällä olleessa kaupan tulostamassa lapussa oli käsin kirjoitettuna -15/8.
Kauppiaan vastaus 9/2/2023
Kiitos palautteesta. Toimitus (käytämme Postin palveluja) valitettavasti joskus viivästyy meistä riippumattomista syistä, ja voimme vain pahoitella viivettä. Näin tässäkin tapauksessa. Onneksi emme ole vielä kertaakaan kokonaan onnistuneet hävittämään toimituksessa ollutta tilausta. Tilauksen mukana toimittamassamme lähetysluettelossa on käsin kirjoitettuna tilauksen viimeinen maksupäivä eli sillä ei ole yhteyttä toimituksen etenemiseen. t. Jorma Kajaste, Antikvaarinen Kirjakauppa Tessi
Tilatut tuotteet
Toimitus
Pakkaus
Maksaminen
Yhteydenpito
Palaute 7/31/2023
Voi voi! Heti pakkauksesta näki, että kirjoja rakastetaan😌💙. En ole näin huolellista pakkaamista nähnyt koskaan. Tiesin mikä kirja on tulossa ja pakkaus paljasti heti mitä sisällä on. Eli kovasti työtä siellä Tessissä kun olette huolellisia mutta jääpä nimi ja hyvä palvelu mieleen. Nimittäin tätä kirjaa selaillaan usein…. Hyvää loppu kesää kaikille!
Kauppiaan vastaus 9/2/2023
Kiitos palautteesta! :-)